Budując dom zwróć uwagę na jego usytuowanie

Udzielenie bezdyskusyjnej odpowiedzi na pytanie jak dużo kosztuje projektowanie domu jest generalnie nierealne, albowiem koszt zależy od znacznej liczby szczegółów. Wybranie odpowiedniego projektu mieszkania sprowadza się zwykle do ilości pieniędzy, które posiadamy a także do naszych indywidualnych preferencji. Zaiste jak można się domyślić, największe kwoty wydadzą osoby, które chcą zlecić indywidualny projekt mieszkania. Na niższe wydatki będą mogli liczyć z kolei Ci, którzy są zainteresowani nabyciem skończonego projektu domu. Ogólnie na rynku budowlanym panuje pogląd, że jeśli zapłacimy więcej za projekt domu tym lepsze mieszkanie dostaniemy, lecz należy mieć na uwadze to, iż nie zawsze to przeświadczenie się sprawdza.


Adaptacja projektu domu – oczami architekta

Na naszym rynku nieruchomości istnieje bardzo dużo doświadczonych biur architektonicznych, które w swojej ofercie mają profesjonalne projekty konkretnych mieszkań. Cena takiego projektu z reguły waha się w granicach pomiędzy 1 500 a 2 500 złotych. Pamiętać należy również, iż wartość nabycia pełnej dokumentacji architektonicznej niestety nie wyczerpuje wszystkich koniecznych wydatków. Wymagana jest dodatkowo adaptacja, to znaczy, dostosowanie kupionego planu mieszkania do kupionej wcześniej działki budowlanej. Trzeba też uiścić odpowiednią kwotę za specjalistyczny projekt zagospodarowania parceli. Ostatnim wydatkiem będzie sporządzenie specjalnej mapy geodezyjnej a także fachowe analizy geotechniczne, których koszt wyniesie od 500 do 1700zł.


Projekt domu – indywidualny czy dostosowanie gotowego?

Reasumując, widzimy że projektowanie domu to dosyć duży koszt nawet jak wykorzystuje się gotowe projekty. Zadecydowanie droższym oraz wybitnie czasochłonnym rozwiązaniem jest zaprojektowanie mieszkania na indywidualne zamówienie. Na nader duże koszty mogą liczyć właściciele tzw. „kłopotliwych parceli” gdzie trzeba naprawdę sporo się natrudzić, aby przygotować porządny projekt mieszkania. Jeśli nie odpowiadają Państwu projekty dostępne od ręki, zamówienie projektu indywidualnego będzie najrozsądniejszym pomysłem. Projektowanie domu na miarę, oprócz znacznej wady w postaci wysokiej ceny, ma też dużo swoich zalet, Stąd, coraz to więcej osób w naszym kraju decyduje się na skorzystanie z pomocy wykwalifikowanych architektów i wybierają indywidualne projekty dostrojone do ich własnych wymagań. Koszt projektu indywidualnego to koszt rzędu 50-200 zł/m2.

Jeśli szukasz profesjonalnej firmy zajmującej się architekturą wnętrz, polecamy:
projektowanie wnętrz kraków