Nabędę przedsiębiorstwo – na co zwracać uwagę?

W dużej ilości gazet, w rubryce ogłoszeń, bardzo często widnieją dziwaczne z pozoru anonse w stylu: kupie zadłużoną spółkę, przejmę zadłużoną spółkę lub sprzedam zadłużoną spółkę. Dla prostych zjadaczy chleba, jacy posiadają względnie nikłe wyobrażenie o firmie i o prawie ekonomicznym w ogóle, ogłoszenia tego rodzaju jawią się jako bzdurne. Kto bowiem chciałby przejmować zadłużone firmy i ładować się odrazu w problemy, w które wpadli ostatni właściciele. Oprócz tego, za wstąpienie w długi cudzej firmy trzeba także zapłacić i to w wielu przypadkach niemałe kwoty. Bardziej rozsądne wydaje się sprzedawanie zadłużonej firmy, tak aby pozbyć się kłopotów.


Metody przejmowania firm

Mimo to nabywanie zadłużonych spółek nie jest działaniem pochopnym i co znaczące, skierowane jest na profit kupującego. Wprawdzie prawdopodobnie wydaje się to skomplikowane to aczkolwiek jest pewna strategia, która gwarantuje zarabianie na tego typu przejęciach. Nie jest to mimo wszystko procedura osiągalna dla wszystkich. Po pierwsze, aby czerpać zyski z zadłużonej spółki trzeba ją na początku nabyć. Wartość najczęsciej zależy od stanu posiadania którym rozporządza spółka oraz od wielkości jej zadłużenia. Oczywiste jest, że im bardziej okazały stan posiadania a także niższe zadłużenie tym koszt sprzedaży będzie wyższy. Po kupieniu przedsiębiorstwa z długami konieczne będzie też spore jej dokapitalizowanie, innymi słowy ponowne jej uruchomienie przy użyciu naszych pięniędzy. Trzeba mieć na uwadze to, że spółka wpadła w długi oraz jest nierentowna z jakichś praktycznych powodów. Kluczowe jest zatem zidentyfikować te przyczyny i jak najszybciej je wyeliminować.


Opłacalność dokapitalizowania upadających firm

Wspólnie z długami firmy przejmowany jest również jej mienie, w tym przynależne do niej lokale, maszyny, umowy, know-how itd. Można przy ich pomocy ciągnąć dotychczasową aktywność firmy, ale obecnie takim sposobem, który umożliwi świeżemu szefowi stosowne profity. Nie powinno się za to kłopotać długami, które ostatni posiadacz wziął w bankach komercyjnych. Instytucje te są nastawione na profit i wręcz z rozkoszą uznają nowinę o przejęciu podmiotu przez inną, wypłacalną spółkę.

Jeśli pragniesz sprzedać swoją spółkę z długami, polecamy:
kupie zadłużoną spółkę